Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Pacijenti kao gladijatori: kontroverze finansijskih tokova u domaćem zdravstvu

Komentari (13) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 nedelja, 25 januar 2009 05:51
osiguranik
Surova ali potpuno tacna dijagnoza.Posle 7 godina mandata ovoga ministra i njegove ekipe eksperata, gubitak orijentacije i rasulo u zdravstvu su potpuni.
A zdravstveni funkcioneri i direkori bolnica nas ubedjuju da nam je u stvari dobro i da "nema sistemske korupcije u zdravstvu" samo gradjani to ne vide!? Mozda ne vidimo, ali zato osecamo na svojoj kozi.
Preporuke:
0
0
2 nedelja, 25 januar 2009 17:32
olovčica
Ima jedan bezuspešan pokušaj da se razbije fama o korupciji koja hara Srbijom , bar u ovom delu o kome autorka piše .
Niismo se baš sjajno raZumeli
(vidi prethodni teks istog autora "Korupcija u zdravstvu ....)
Preporuke:
0
0
3 nedelja, 25 januar 2009 21:40
Mihailo Luković
Besmislene su jadikovke kad se ministar zdravlja ponaša kao persona "non grata". Ne uvažava ničije kritike, deli lekcije, a odnos prema prioritetima u pružanju zdravstvenih usluga svodi se na dečiji poletnoj akciji u zabrani pušenja.
Gospodin je apsolutni aut. U dve zadnje marketinške akcije za svoju G17 iskoristio je dodelu licenci i dobrovoljno davanje krvi, dokazao se kao potpuni diletant. Niti su svi lekari dobili licencu uz svečanu predaju, niti je i jedan dobrovoljni davalac krvi koji je istu dao preko sto puta stao pred kamere. Ali zato polet skojevca ne napušta našeg "prvog" čoveka zdravstva. Dotični gospodin bi trebao narednih godinu dana, ako misli da će biti na tom mestu da primarnu zdravstvenu zaštitu prebaci u privatnu praksu uz obezbeđenje korektnih kredita koji će omogućiti restrukturiranje.
Primer : U renoviranje Doma zdravlja u jednom mestu u Srbiji uloženo je oko 720000 evra. Nastranu što su građevinski radovi urađeni tako da je beton izgubio košuljicu, ali razmišljajmo da su te pare uložene u 36 lekara po 20000 evra kredita koji bi im omogućili privatni rad. Em bi te pare bile vraćene, em bi svih narednih godina država bila oslobođena za 60000+40000 dinara plate lekara i uračunati po jednu sestru sa ukupno 60000 dinara (35000+25000). Ove cifre pomnožiti sa brojem meseco u godini i brojem lekara i sestara. Topla voda je izmišljena, treba samo nečija sujeta to da prizna i da vidi kako ju je neko uveo.
Setite se Dr Bojića kao ministra, koji je po opštoj praksi pljuvao stavljajući ih u koš sa nemoralnim ljudima. Kada je prestao da bude ministar otvorio je opštu praksu, sa novcima koje nikad nije transparentno pokazao kako ih je zaradio i kune se da je to budućnost naše medicine i bez imalo stida privatne lekare zove na saradnju. Ne bi me iznenadilo da i ovaj aktuelni postupi isto.
Preporuke:
0
0
4 nedelja, 25 januar 2009 21:53
tva
Ako neko zna koja je svrha unosenja podataka o pacijentu u racunar posle svakog pregleda
kod lekara. Ko to gleda, gde se cuvaju i kako su zasticeni od zloupotrebe.
Unapred hvala.
Preporuke:
0
0
5 ponedeljak, 26 januar 2009 10:02
sistemska korupcija
Sistemska korupcija se definise kao oblik korupcije koji kroz zakone legalizuje koruptivne mehanizme.
Kako stoje stvari u zdravstvu, i pored zucnog negiranja ministra i njegovih direkora. Sta je na pr cl 199-202 Zakona o zdravstvenoj zastiti koji omogucava da drzavni sluzbenik-lekar radi i privatno u istoj delatnosti? To nema ni u raju, sigurna drzavna plata pa jos prebacivanje plateznih pacijenata u privatnu prkas, na dopunski rad.Kako je okolo:zbog toga u Sloveniji manje od 1% drzavnih lekara moze da radi privatno i to samo u drzavnoj bolnici (retke patologije i najskuplja tehnoogija), u RS mogucnost dvojnog rada je kompletno ukinuta, kao i Hrvatskoj od 2002. Takvi zakonskih odrddbi ma vise u sistemkim zakonima u zdravstvu.Pa neka ministar i dalje tvrdi da nema sistemske korupcije!
Preporuke:
0
0
6 ponedeljak, 26 januar 2009 13:22
Caslav Skuletic
U svakom slucaju,lep clanak g.Karadjinovica,sa informacijama koje nam i nisu bas dostupne u ovom vremenu"Transparentnosti" u Srbiji.Ministarstvo bi moglo uraditi korisniju stvar(da zastiti lekare da ih ne biju ili sikaniraju)i da zdravstveni radnici dobiju status sluzbenog lica.Raduje me sto jos ima ljudi koji imaju volje i strpljenja da prikupljaju ovako korisne informacije i da ih prezentuju javnosti.
Preporuke:
0
0
7 ponedeljak, 26 januar 2009 15:05
milan
mislim da ce posle danasnje esti u Blicu, a verovatno ijos nekim novinama, Srpskom zdravstvu zaista krenuti nabolj. Nime, potpisan je memorandum osaradnji sa Kubanskim ministrom zdravlja. nadam se da cemo sada moci dobiti letoavanje na Kubi o trosku zdravstvenog osigurnja, makar i platio onih 50 dinara participacije ( ck bih to placao i podanu boravka), ili ce to maozda spasai u nocne klinike za privilegovaen pacijente,
ps nisam cuo da je bilo koji stomatolog dobio kicencu makar i nesvecano
Preporuke:
0
0
8 ponedeljak, 26 januar 2009 16:23
internet
Naravno da informatizacija kasni, jer, kako bi drugacije bile zaturene onolike pare koje se uzimaju kes, preko paragon bloka, koji ne priznaje ni jedna poreska uprava u svetu. To sto se ukucavaju podaci svaki put iz pocetka, govori da sistema nema. Sve te Pc jedinice nisu umrezene, zato svaki dom zdravlja radi sta mu je volja, navodno bice umrezeno. KADA? U trecem milenijumu? Ministarka Jasna Matic, ince iz iste druzine G 17+, govori kako smo u obavezi da digitalizujemo tv (ima tih stanica prilicno,sve su privatne), a nije primetila da njen stranacki kolega trosi pare na projekte, navodne digitalizacije, informatizacije, pravljenja nekakvog nacionalnog racuna u zdravstvu, ali niceg od svega toga - nema! To je ta komunisticka ekipa, avioni, kamioni, sve iz drzavnih, odnosno nasih para, a posle, pa sta da se radi, visa sila.Sramota.
Preporuke:
0
0
9 utorak, 27 januar 2009 01:34
Sremac
Govorimo o troškovima koji se ubacuju u državno zdravstvo, domove zdravlja koji su dinosaurusi, preživeli jedino kod nas, nezna se kako, bolnice u koje se ulaže, iako su, po nekim podacima, iskorišćene samo 50%,i tercijalna zaštita, klinički centri, koji odnose novaca više nego bilo gde u svetu, jer se još grade i gradiće se dok bude tendera i provizije.
Poštovani sagovornici, molim Vas, da ako posedujete stručne kvalitete,ekonomske, proračunate,sledeće uštede, ako bi se radilo kao bilo gde u Evropi ( čak i u Albaniji ).
Privatizovati primarnu zdravstvenu zaštitu: osiguranje plaća samo usluge lečenja, ne i održavanja zgrada , kupovinu opreme, a pacijent bira lekara i taj lekar, prvi u lancu, i najjeftiniji, leči 65-75% svih bolesti.
Bolnice da preuzmu 25-30% lečenja,(svi specijalisti su završili specijalizaciju po istom programu (i zašto se tri četvrtine lečenja prosleđuje kliničkim centrima ?), pa nema razloga da tercijalna zaštita bude veća od 1,5-4%. Ako se na tercijalnoj zaštiti tada rade samo transplantati i veoma komplikovani zahvati i lečenja, molim da neko proračuna, da li je jeftinije poslati tih 3% pacijenata u inostrane, vrhunske klinike, a odustati od svih ovih megalomanskih investicija. Uostalom, i edukacije, uz troškove za kliničke centre, su jako skupe. Mi smo mala zemlja i ne trebaju nam Mejo klinike, kad već postoje i u njima rade stručnjaci koji uče naše stručnjake.
Preporuke:
0
0
10 sreda, 28 januar 2009 10:34
irena
Nemamo drzavnu banku, a imamo drzavno zdravstvo! Davno bi ga privatizovali, ali tada ne bi mogli partijski drugovi ovoliko da guraju ruku u dzep osiguranika, niti da pljackaju drzavu. Prema tome, dok ova klika sedi na vlasti, reciklirani JUL, ili ti G17+, tesko ce se to dogoditi. Ocekuje nas sve veca potrosnja, a sve losije zdravlje. Uostalom, gde je i kada drzavas bila dobar domacin? Da je bila, komunizam bi mozda i uspeo.
Preporuke:
0
0
11 sreda, 28 januar 2009 14:52
Dr Miloš
Mi,vlasnici privatnih ordinacija plaćajući doprinose za zdravstveno osiguranje plaćamo i kolegama iz državnog sektora njihov dopunski rad.Pošto je to nedopustivo moj definitivni stav ili si državni ili privatni doktor
Preporuke:
0
0
12 sreda, 28 januar 2009 19:57
dr Zoran Stanojević spec. opšte medicine-reumatolog
Za celu današnju situaciju u državi Stradiji (Srbiji Radoja Domanovća, u kojoj naši preci a i mi već godinama živimo i koji je danas zabranjeni pisac, čije ime ne sme ni da se pomene), pa i u zdravstvu, jedino rešenje je da narod promeni i vlast i opoziciju. Nažalost to se zove ANARHIJA i zbog takvih ideja je i sam Isus razapet na krstu posle neljudskog mučenja, pa bi verovatno tako prošao svako onaj ko pokuša da izvede tu vrstu reformi državnog uređenja. Dakle u pitanju je "Sizifov posao" ili politički "perpertum mobile", odnosno nešto što je nemoguće izvesti.
Preporuke:
0
0
13 četvrtak, 29 januar 2009 12:04
dr cico
Ne radi se o otkidanju prava samo privatne prakse vec i o otkidanju prava svih osiguranika. Sa konfliktom interesa nema sluzbe koja moze da dobro funkcionise jer gradjani dva puta placaju istu uslugu. A sto se tice lekarske komore, ona ovih nedelja trazi ponistavanje cl 277 Zak. zdravstvene zastite koji donekle suzava polje konflikta interesa. Zasto, pa zato sto u komori dominiraju drzavni lekari koji gledaju svoj privatni interes a ne opsti interes. Prema tome, ovakva komora je nepotrebna i sluzi samo kao transmisija politickim centrima moci i lekarima birokratama koji su se tu uglavili i sada pregovaraju sa bankama i osiguranjima u ime 28 000 lekara gde ce deponovati 5,5 miliona evra clanarine i kakav ugovor potpisati.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner